Banu Çakar

Hayat sana teşekkür ederim.
Herşey için...

İletişim

Banu, henüz öğrencisiyken tanıma fırsatı bulduğum, aydınlık geleceklere lider olacak genç yeteneklerden biri. Celal Aras Vakfı aracılığıyla European School of Economics’te eğitim gördüğü dönemde dahi, vizyoner bakış açısı ve güçlü liderlik özellikleri göstermiş, bugünkü başarısının ilk kıvılcımlarını o günden sergilemişti. Banu’nun, Ruhsal Zeka (SQ) kavramını iş hayatına entegre ettiği İnsan Kaynakları yaklaşımını ve liderliğin spritüel boyutunu ele aldığı özgün ve samimi yazılarını ilgiyle takip ediyorum.

Türkiye’nin dört bir yanında 12 bin kişilik dev bir aile olan Aras Kargo’nun liderliğini üstlenen biri olarak, liderlik kavramına yeni bir boyut kazandıracak olan kitabı Ruhunla Düşün'de beni çok heyecanlandırıyor. Kitap yeni nesil bir liderlik yaklaşımını benimsemek ve kendi içine dönüp ruhuyla düşünmeyi öğrenmek isteyen herkese rehber olacak.

Evrim ArasAras Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su

20 yıldır içinde bulunduğum eğitim sektöründe eşine az rastladığım bilinçte bir yönetici ile karşılaşmak yani Banu hanımı tanımak beni çok motive etti. Açık iletişimi, insana verdiği değer ve gerçekçi beklentileri ile hem calışana hem de kuruma büyük katkısı olan bir yönetici. Kariyer planlaması ve doğru hedef belirlemedeki kararlılığı ile yüksek yetkinlikler sergileyen, etrafına sürekli katkıda bulunan yüksek motivasyonuyla sizi de yükseltebilen eşine nadir rastlanır bir profesyonel.

Semen ÖnerKurucu / Furla Eğitim-Yönetim Danışmanlığı-Organizasyon

Son yıllarda, sesimin ulaştığı platformlarda anlatıyordum. IQ | EQ | SQ
Diyordum ki Zig Ziglar'den alıntıyla,
"Hayatta varacağınız mertebeyi yetenek ve zekanız değil, davranışlarınız belirleyecek..."
Tek başına parlak ve sivri bir zeka (IQ) sizi yakar. Ancak, duygularınızın (EQ) ve sosyal becerilerinizin (SQ) dengelemesi sayesinde o zekayı pozitif kullanabilir ve yüksek irtifalara erişebilirsiniz. Sonra ilave ediyordum, şimdi bir de spiritüel zeka konuşuluyor, yazılıyor çiziliyor. Makalelere konu olmaya başladı bile. 2014 yılıydı.
Sonra döndüm baktım, birisi Ruhsal Zeka SQ üzerine kitap yazmış hem de memleketimde. Sonra tanıştım onunla. İnce konulara dokunan güçlü bir duruş buldum karşımda.
Banu Çakar benim gözümde,henüz dünyada bu konuda yazılı malzeme çok az iken,Ruhsal Zeka'ya bir kitap armağan eden, gerçek bir geleceği gören... Yazmaya, çizmeye, üretmeye devam.
Yolculuk uzun.
Başarılar…

Özkan ZereKurucu / Meander Yönetim Danışmanlığı

Sevgili Banu,

Seni etik değerlere önem verdiğin için tanıma fırsatını buldum.
Enerjini, insanlara olumlu yaklaşımını, yaratıcılığını, takipçiliğini ve güler yüzünü birlikte olduğumuz bir projede keşfettim.
"Etik Her Zaman Kazanır" dediğimde sözüme inanan ve güvenen bir yönetici olduğunu gördüğümde sana olan saygım arttı.
Her yaptığın işte başarılı olacağına inanıyorum.
Yolun açık olsun...

Bülent Şenver Etik Değerler Merkezi Kurucu Onursal Genel BaşkanıDuayen Bankacı

Sevgili Banu hanım, sanayiciliğe, iş adamlığına yaklaşımımız biraz daha gönülden, biraz daha para dışı değerlerle dengelenmiş bir yaklaşım. Günümüzün buna ihtiyacı var diye düşünüyorum. Bende yenilikçi yaklaşımlarınızı ve değerli fikirlerinizi izliyorum. Gençlerimizin önünü açması, vizyon oluşturması yönünde bu anlamlı çalışmalarınız için sizi kutlarım. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık ve ışığınız bol olsun. Sözlerinize lezzet.  Sağlıcakla kalınız, zihniniz, işleriniz, bahtınız açık ve bereketli olsun.

Recep Ali TopçuAdell Armatür ve Vana Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Tebrik ederim, emeklerinize sağlık. Sabırla yaymaya ve yazmaya ilerlemeye devam edin. Bravo. Blogunuz, gayet detaylı ve güzel. Ayrıştığın konuları net olarak vurgulamaya ve iyice göze/gönüle, özellikle "ruh" a hitab ettirmeye devam. Mesela bende şu andan itibaren ismini gördüğümde "İK ve Ruh+Banu" çağrışım yapacak. Ruhsal tarafa ağırlık veren İK'cı diye hatırlayacağım önemli olan bu. Bu çok güzel. Devam. Bu kadınlardan çoğalmalı !!!

Ufuk TarhanM-GEN Kurucu Ortak, Fütüristler Derneği İstişare Kurulu BaşkanıFütürist, Ekonomist, İş tasarımcısı ve Avatarı

Sevgili arkadaşım Banu’yu uzun süredir tanırım ve sosyal medya mecralarından da takip ederim. Kendisi bunca zaman boyunca çizgisini hiç bozmadan hem mesleki hem de kişisel gelişimini en güzel şekilde gerçekleştirdi.
Banu’yu sadece bir İK’cı olarak tanımlamanın yeterli olmayacağı kanaatindeyim. Kendisi başta yazarlık olmak üzere pek çok yeteneğe sahip multidisipliner bir insan. Bu özelliği sayesinde mesleği olan İK’ya yeni bir ruh getirmesi de beni şaşırtmadı. Ruhunla Düşün kitabı bu yaratıcılığın bir ürünüdür. İleride bu çalışmalarının daha da ötesine gideceğini biliyorum. Yeni çalışmalarını merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum.
Yolun açık olsun Banu…

Cem ÖzüakEğitimci - Yazar 

Banu Hanım'ı Sakarya Ünv. Yetenek Yönetimi seminerine davet dereken ilkte mail atmaya çekinmiştim. Ama sonrasında Banu Hanım mütevaziliği ve alçakgönüllüğü ile bizi kırmadı ve engin bilgi, fikir ve deneyimlerini bizimle paylaşmak için üniversitemizde onu "Geleceğin Lider Ruh'lu İK'cıları"başlıklı eğitimi ile ağırladık ve bizler Banu Hanım'la tanışma fırsatı yakaladık.

Bizler geleceğin ilk İK lisans mezunları olarak profesyonel bir İK'cı ile güzel bir seminer geçirmenin mutluluğu ile uğurladık Banu Hanım'ı. Seminer öncesi ve sonrası sohpetlerimizde her türlü yardımcı olmaya çalışacağını söyleyen Banu Hanım'a teşekkürlerimi bir kez daha sunmak isterim. Çok etkileyici ve öğretici bir seminerdi. Salondan alınan soru-cevaplarla etkinliğimiz daha da verimli hale gelmiştir. Açıkçası bu kadar genç bu kadar bilgili birini beklemiyordum. Banu hanım'ı ilk araştırmaya başladığımda yaşının genç olması ama buna rağmen bu yaşantısına sığdırdıkları bizlere örnek olası bir hayatı olduğunu gösterdi. Ve ben bu denli profesyonel bir İK'cı ile tanıştığım için çok mutluyum.

Yasemin Ekici Sakarya Üniversitesi - İK lisans bölümü öğrencisi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu Eski Yöneticisi

Banu hanım merhaba,

Öncelikle ön yargılarım vardı sizinle ilgili fakat gördüm ki siz, dobra, mert, dürüst ve yardımsever birisiniz. İyi ki Hayati Arpacı sayesinde sizi daha yakından tanıma fırsatı bulmuşum. Çünkü sizin gibi kariyerinde ve kişiliğinde yüksek bir statüye sahip kişilerin bizler için böyle güzel şeyler yapması ve hatta çok fazla fedakarlık vermesi gerçekten çok hoş. Umarım sizin bize hissettirdiğiniz bu güzel hisleri bizler de size hissettirebilmişizdir.

Seminer konusunda, gerçekten orada iyi ki bulunmuşum, ki daha da sürse bulunurdum ve sürmesini de isterdim. Çünkü sizin bizlere söylediğiniz her bir cümlenin bence değeri çok yüksek. Gerek tecrübeleriniz gerekse bilgileriniz eminim ki her genç tarafından fazlasıyla değerli...

Saygılarımla, çok teşekkür ederim.

Nazlı ÖzerSakarya Üniversitesi - İK Lisans bölümü öğrencisi Bilimsel Araştırmalar Topluluğu Eski Yöneticisi

Blogunuzu oldukça güzel buluyorum. Büyük emek var. Çok net görülüyor. İzleyicileriniz var. Geçenlerde bir eğitim sırasında sizin isminiz geçti. Katılımcılardan bir bayan yazılarınızı izliyormuş. Son derece akıcı ve sürükleyici bir uslubunuz var. Sanırım bu da uygulamanın içinde olmanızın sağladığı bir avantaj. İK ile ilgili görüşlerinize tümüyle katılıyorum. İK ile ilgili yazınızın güçlü teorik temeller ile beslenmesi, yaptığınız atıflar sunumu daha etkili hale getirmiş. Blogumdaki Şirketlerin Toplumsal Kalitesi başlıklı yazı paralel bakış açısına sahip. Bence üzerinde çok düşünülmesi ve yazılması gereken bir konu. Şu anda üzerinde çalıştığım "Türkiye'ye Özgü İK Modeli" geliştirme projesini de bu mantığa dayandırmak istiyorum. Aslında Michale Porter'ın The Big Idea: Creating Shared Value adlı makalesi sonrasında hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Yapısalcılarda kısmi direnişler görülse de artık pusula insana çevrildi. Yazılarınızı takip ediyor olacağım. Bundan sonraki çalışmalarınızı okumaktan büyük memnuniyet duyacağımı bilmenizi isterim.

Prof.Dr. Türker BaşYeni İK Danışmanlık Grubu / Galatasaray Ünv. / İstanbul Şehir Ünv.

Sevgili Banu hanım, Her şeyden önce sizi yaratım, üretim, akıl karı, her gün kendini doğuran ve dahi, ilham veren ve kalpte yaşayıp ruhta detaylandıran kurucu, yazar, tasarımcı, öğretmen, öğrenen vb. pek çok tanım ve sıfatlara uyan ve dahi özgün iş ve işçiliginizden ötürü kutlamak istiyorum.

Liderlik ruhu taşıyan yazılarınız misyon ve vizyonunuzu coooooook sevdim ve beğendim. Yasam felsefemiz, hayata dair gelistirdiklerimiz ve yaratımlarımız birbirine benziyor. Kendi olabilme yolculuğunda ilerlerken pek çok kişide ve işiniz de fark yaratip toplumsal bilince katkida bulunuyorsunuz. Ne mutlu ki sizi heyecanlandiran, kendiniz olduğunuz ve de insanlara kendileri olma yolunda ilham veren bir lider olma şans ve zeka ile donatılmış DNA'lara sahipsiniz.

Gülay Tiryaki20 yıllık Sınıf Öğretmeni, Eğitmen

Gerçekten özgün ve güzel şeyler yapıyorsunuz. Fark yarattığınız için de dikkat çekiyorsunuz. Fark yaratan ve iyi niyetle, özveriyle yapılan işlere, emeğe saygımız sonsuz. Kalite yaratmak başka bir şey. LiderlİK Ruhu hakkını veriyor ellerinize, emeğinize sağlık. Tebrik ederim.

Meriç KulCvyolla.com / İş Geliştirme Müdürü